Kuo darželis bus vaikui naudingas?
Žinoma, didžiausias darželio privalumas visada bus tas, kad vaikas yra tarp bendraamžių ir žaidžia su jais. Kad galėtų tęsti bendrus žaidimus, vaikai mokosi draugauti: bendrauja, sprendžia konfliktus patys , bendradarbiauja, keičiasi idėjomis. Tyrimai rodo, kad žaidžiantys vaikai per valandą susipyksta nuo 10 iki 20 kartų, tačiau pamažu mokosi spręsti nesutarimus bei siekia išvengti konfliktų. Dar vienas svarbus motyvas leisti vaiką į darželį yra tas, kad ugdymo aplinka jame yra palanki vaiko gebėjimams ugdyti. Juk ne visi tėvai turi tam pakankamai galimybių. O štai darželyje vaikai mokosi piešti, šokti, vaidinti. Būna ir kitų ugdymo būdų: tai ir judrieji žaidimai, įvairios teminės veiklos, viktorinos, šventės, išvykos. Be to, darželyje vaikai tampa savarankiškesni. Tokio amžiaus vaikai yra labai priklausomi nuo savo tėvų, atėję iš namų, jie tikisi, kad ir darželyje auklėtoja viską už juos padarys. Teisingai ugdant, vaikai suvokia, kad jiems reikia būti savarankiškais. Ne tik patiems, bet ir padėti savo mažiau sugebantiems draugams…Darželyje yra lavinami ir socialiniai vaiko įgūdžiai, pavyzdžiui, vaikai mokosi dalintis, spręsti problemas, mokosi iniciatyvumo, atkaklumo, įsisavina tyrinėjimų ir bandymų patirtį. Svarbus yra ir ikimokyklinukų gebėjimas veikti aplinką, gauti pritarimą savo siekiams . Šiuos gebėjimus suformuoja tik tokia ugdomoji aplinka, kurioje vaikai veikia drauge, aiškindamiesi ir pratindamiesi bendrai ko nors siekti. Tokioje aplinkoje pedagogas ne vadovauja, o padeda mažyliams suvokti tai, kas juos domina, ir skatina savarankišką pažinimą.
Jūsų vaikas pradeda eiti į darželį. Ką reikėtų žinoti?
Pirmiausia tai, kad šis vaiko ėjimas į grupės kolektyvą nebus toks paprastas, kaip iš pradžių atrodo. Ir bus čia visko: ir pasipriešinimo, ir ašarėlių. Bus ir didelio nenoro tapti vaikų kolektyvo dalimi. Kodėl taip atsitinka? Kodėl vaikui taip sunku priprasti prie naujos aplinkos? Viena priežastis – tai atsiskyrimas nuo mamos. Vaikas yra įpratęs prie savo namų, prie tėvų. Pradėjus jam lankyti darželį, gyvenimas staiga keičiasi. Keičiasi dienotvarkė, žmonės, žaislai, visa aplinka.Visa, kas susiję su naujovėmis, visada kelia nepasitikėjimo ir baimės jausmą. Vaikas dažniausiai prieštarauja, bijodamas pokyčių. Ir tik po kurio laiko, kai po truputį įpranta prie naujos aplinkos, žmonių, naujų draugų, pradeda jaustis saugiai. Antroji priežastis – svetima aplinka. Juk ir joje viskas kitaip nei namie, pradedant žaidimų kambariais, baigiant miego vieta. Kad darželis taptų vaikui jo įprastine buvimo vieta, turime jam padėti. Labai naudinga yra papasakoti, kas darželyje vaiko laukia, kokia bus dienotvarkė, ką ten veiks kiti vaikai, kiek jų bus. Taip pat priminti, kad tėvai visada bus šalia, vaiko vakare jau lauks ir pasiims jį namo. Kuo vaikui tas bus aiškiau, tuo ramiau jis jausis . Būtina pasikalbėti ir apie tai, ar vaikas atsimena, kaip jis turi elgtis darželyje, ar žino, kur jam reikės pasidėti savo daiktus, ar gali parodyti savo spintelės ženkliuką…Paskatinkime ir parodykime vaikui, kaip jis pats turi rengtis, autis. Kaip turės pasidėti rūbus spintelėje. Pagirkime už pastangas ir savarankiškumą. Kuo mažylis bus savarankiškesnis, tuo jam bus lengviau. Darželyje mažylius dažniausiai baugina nežinia. Kai jie mato, kad viskas vyksta taip, kaip papasakojo tėvai, – jaučiasi geriau.
Adaptacijos laikotarpis darželyle
Pirmas kelias savaites darželyje visada vyksta vaiko adaptacija. Tuo metu vaikas neturėtų būti paliekamas darželyje visai dienai. Pradžioje – kelioms valandoms, vėliau vis ilgiau, bet tai neturi trukti pernelyg ilgai, nes vaikas įpras būti tik po kelias valandas. Kartais mama ar tėtis, nuvedę vaiką į darželį, neskuba atsisveikinti, trypčioja, glėbesčiuoja vaiką. Vaikas mato, kad jo artimiausi žmonės elgiasi neryžtingai ir pats būna pasimetęs. Kita klaida, kai tėvai tai veda mažylį į darželį, tai palieka namie. Tokiu atveju vaikas vėl nebežino, kada jam nusiteikti darželiui, o kada ne. Norėdami suprasti, ar mažylis gali eiti į darželį, turime sau užduoti tokius klausimus: ar vaikas moka suprasti, ką sako kiti? ar geba pats valgyti, apsirengti ? ar mokės bendrauti? ar gali sutelkti dėmesį, kokiai nors veiklai? Jei vis dėlto adaptacija yra sunki, pasikalbėkite su auklėtoja, kad būtų leidžiama atsinešti vaiko mėgstamiausią žaislą. Tegul vaikas su juo žaidžia, ar apsikabinęs užmiega. Tai jį nuramins, gerai žinomas daiktas iš namų suteiks pasitikėjimo. Nuneškite į darželį vaiko mėgstamiausią pasakų knygelę. Paprašykite, kad auklėtoja ne tik jam, bet ir visai grupei ją perskaitytų prieš miegą. Išklausykite jo įspūdžius ir pasidžiaukite kasdieniniais, nors ir nedideliais pasiekimais. O svarbiausia, nutarę leisti vaiką į darželį, pradėkite tam ruošti jį iš anksto. Papasakokite mažyliui, kad darželyje jis sutiks naujų draugų, su kuriais žais, lipdys, konstruos. Paprašykite, kad jums parodytų darželio dienotvarkę ir pabandykite namie sudaryti panašią. Jeigu darželyje dienos režimas bus toks pat kaip ir namuose, priprasti vaikui bus žymiai lengviau. Taip pat vaikas turėtų būti įpratintas prie pietų miego, nes dažniausiai darželiuose yra miegui skirtos valandos.